Jak vybrat šatní skříň?

Skříně rozdělujeme na skříně policové a skříně šatní. Správná skříň musí mít dostatečný prostor pro uložení oblečení a věcí, které její majitel potřebuje uschovat. Volně stojící skříň by měla být stabilní, uzamykatelná a bezpečná svým provedením. Typ skříně vybírejte podle toho, do jakého pokoje v bytě je určena. Jinou skříň lze pořídit do dětského pokoje a jinou zase do ložnice nebo předsíně.

Důležitá kritéria pro výběr: hloubka, výška, šířka, materiál, vnitřní uspořádání.

Jaký je rozdíl mezi policovou a šatní skříní?

Skříně se rozdělují dle použití. Šatní skříň je určená pro věšení oblečení na šatní tyč. Proto tato skříň má po celé šířce zabudovanou šatní tyč, kterou můžete snadno sundat. Policová skříň se skládá z polic, které lze libovolně umístit a nastavit tak rozestup mezi jednotlivými policemi, které drží čtyři úchytky po bocích skříně.

Skříně kromě toho, že se dělí na policové a šatní rozdělujeme ještě na kombinované. Kombinované skříně nabízí uživateli obě varianty, tzn. jedna část skříně je se šatní tyčí, druhá část skříně je policová. Kombinovaná skříň je nejvyhledávanější a nejpoužívanější mezi uživateli, vzhledem k uspořádání vnitřního prostoru. Zájemce si může tak vybrat typ skříně, na kterou je zvyklí. Ne každý si své ošacení věší na věšáky a naopak některým uživatelům vyhovuje systém policový. Kdy je oblečení přehledně uspořádáno v jednotlivých policích.

 

Jakou skříň vybrat do ložnice?

Do ložnice doporučujeme vybrat skříň kombinovanou, kvůli množství oblečení, které skříň musí pojmout. Část oblečení obou partnerů je možné poskládat do polic, tím se ušetří prostor v šatní části skříně. Na šatní tyč věšíme především sváteční oblečení, kalhoty a košile, obleky, kostýmky.

Jedná se o oblečení, u kterého by mohlo dojít k újmě, pokud by bylo v malé polici složeno.

Skříně do ložnice bývají většinou velké a široké. Aby majitelé ušetřili místo, je praktické koupit skříň s posouvacími dveřmi do stran. Skříně mohou být doplněny zrcadlem, což je praktická vymoženost, kterou využije každá žena i muž při oblékání. Kromě zrcadla jsou některé skříně vybaveny osvětlením. Při otevření skříně se prostor skříně rozsvítí a uživatel se snadno orientuje ve skříni i po tmě. Pro přehlednost a uspořádání oblečení je možné dokoupit drátěné moduly do skříně. Ve skříni pak každá část šatstva má své místo.

Jakou skříň vybrat do dětského pokoje?

Skříně do dětských pokojů mohou být součástí dětských stěn nebo je můžete koupit samostatně. Protože se jedná o nábytek určený k užívání dětem, měl by taky jejich potřebám vyhovovat. Šatní skříň by měla být především bezpečná, vyrobená ze zdravotně nezávadného materiálu.

Doporučujeme skříně z masivu ošetřené bezbarvým lakem, který chrání povrch před mechanickým poškozením. Pokud není skříň stabilní, určitě je potřeba ji zajistit přišroubováním ke stěně apod.

Dětské skříně se neliší tolik od skříní do ložnice či předsíně. Svými parametry vyhovuje dětem, které ji mohou obsluhovat, sundat si oblečení z věšáku nebo podat svetr z police. Někdy dětské skříně jsou doplněny o jeden až dva šuplíky na spodní prádlo. Skříň by měla být přizpůsobená ostatnímu nábytku v pokoji, popřípadě být vybrána ze stejné řady dětského nábytku.

Jakou skříň vybrat do předsíně?

Skříně do předsíně mohou být součástí předsíňových stěn nebo ji můžete koupit samostatně. Na chodbu doporučujeme šatní skříň, jelikož při příchodu či odchodu z domu potřebujete své svrchní oblečení pověsit.

Police jsou v tomto případě nepraktické. Předsíňové stěny se skládají z police, botníku, věšáku a šatní skříně. Máte-li již předsíňový nábytek koupený a chybí Vám šatní skříň, doporučujeme ji vybrat vzhledem a materiálem stejnou či podobnou již pořízenému nábytku. Skříň do předsíně nemusí být velkých parametrů jako v ložnici, ale určitě by měla plnit praktickou část v předsíni. Předsíňovou skříň doporučujeme zakoupit se zrcadlem, které je umístěné na vnější straně dveří.

Z jakého materiálu vybrat skříň?

Nábytek je možné vybírat z mnoha materiálů, které jsou nám dostupné na našem trhu. Pokud Vám záleží na materiálu, doporučujeme skříň vyrobenou z masivu. Tuzemští výrobci používají borovicový nebo smrkový masiv vysoké kvality. V našich podmínkách je to běžný materiál splňující standardní požadavky zákazníků.

K výrobě skříní se používá i exotické dřevo odolnější ke klimatickým podmínkám. Tento materiál má ovšem větší uplatnění na zahradě v podobě zahradního nábytku.

Každá skříň vyrobená ze dřeva je originálním kouskem díky letokruhům, které je na povrchu možné vidět. Dřevěná skříň je snadno opravitelná a příjemná je i dlouhá životnost, kterou se liší od skříní z lamina. Skříně z masivu se doporučují do dětských pokojů pro svou zdravotní nezávadnost. Cenově se pohybují ve vyšší kategorii.

Zdroj: www.nabytek-jeko.cz